Ztracen v džungli, pravdivý příběh o smrtelném nebezpečí

Ztracen v džungli, pravdivý příběh o smrtelném nebezpečí

Píše se rok 1981

a Yossi Ghinsberg (Daniel Radcliffe) ve svých dvaadvaceti letech právě ukončil povinnou vojenskou službu. Střídá zaměstnání a rozprodává skromný majetek, aby byl schopen si zaplatit divokou a dobrodružnou cestu, o níž již dlouho sní. Chtěl by se setkat s dosud neobjeveným indiánským kmenem z Amazonského pralesa, žít s ním, najít zlato a oženit se s náčelníkovou dcerou. Film Ztracen v džungli je natočen podle skutečného příběhu popsaném v knize Yossiho Ghinsberga.

Yossi Jižní Amerikou putuje rok, až dosáhne břehů tajuplného peruánského jezera Titicaca, kde potká další dva mladé mochilleros (baťůžkáře), s nimiž se spřátelí. Jsou jimi jemný a starostlivý Marcus Stamm (Joel Jackson) a sebevědomý, urostlý Američan, Kevin Gale (Alex Russell).

Trojice se pak vydá do La Pazu, hlavního města Bolívie, kde Yossiho upoutá tajuplný postarší rakouský dobrodruh, Karl Ruchprecter (Thomas Kretschmann). Ten učaruje Yossimu nápadem vydat se do ještě neprobádaného území, v němž by si mladík mohl splnit svůj sen. Potkat indiánský kmen, najít zlato a především poznat opravdovou džungli. Když Marcus a Kevin vidí Yossiho nadšení, setkají se s Karlem také. Ten je přes všechny jejich pochyby přesvědčí, aby si odložili lety nazpět domů a přidali se k němu v putování za indiány kmene Toromona. Cesta by neměla trvat více než tři nebo čtyři týdny, protože bude třeba se vrátit, ještě než začne období dešťů.

Cesta se stále víc komplikuje

Přesně jak Karl předjímal, cesta pralesem přátele začne měnit, či spíše začnou objevovat své pravé já. Přátelství prochází různými zkouškami. Marcusova jemnost a křehkost se v džungli stane překážkou a jeho psychická a fyzická trápení jsou Yossimu i Kevinovi protivná. Marcus Karla vnímá jako otcovskou figuru a vytvoří si k tomuto temnému, záhadnému muži, který velkohubě chrlí různé promluvy, nezdravou vazbu. Po stupňujících se hádkách se rozdělují. Yossi a Kevin zůstanou na voru a Karl a Marcus se znovu ztratí v pralese.

Nemilosrdná síla peřejí nakonec rozdělí i Yossiho a Kevina, Yossi zůstane osamocen v džungli.

Ztracen v džungli putoval do kin dlouho

Poté, co se měsíc zotavoval v jihoamerické nemocnici a následných cestách, se Ghinsberg vrátil do Izraele, kde okamžitě dostal nabídku od nakladatele, aby o svém neuvěřitelném zážitku napsal knihu. Od ní k filmu však ještě vedla cesta dlouhá 26 let. Učinil několik pokusů knihu nabídnout k filmovému zpracování, ale vždy chtěli producenti „kreativně“ na jeho příběhu něco měnit, a tak zase odjel.

V roce 2004 ale za Ghinsbergem přišla producentka Dana Lustigová, která se zavázala, že příběh ponechá, jak je, a proto se Ghinsberg rozhodl práva k filmu podepsat. Podobně jako cesta do džungle pro Ghinsberga, byla 14letá cesta na plátna kin výsledkem zatvrzelého odhodlání Dany Lustigové.

Džungle a další postavy

I ve chvílích, kdy se postava Yossiho Ghinsberga ocitá sama, rozvíjí svůj vztah s pátým protagonistou, džunglí samotnou. Ta Yossiho a ostatní přijímá, vyzývá i ohrožuje.

Jak uvádí skutečný Yossi Ghinsberg: „Džungle je posledním nedotčeným místem na Zemi. Tvoří sotva 4 % světové pevniny, ale je domovem pro 50 % všech žijících organismů. Zdá se to nelogické, neboť v našich myslích je zvýšená populace spojena s větším tlakem na dostupnost zdrojů, s nedostatkem. Ale v nejhustěji obydleném místě na planetě panuje pravý opak – všeho je tam dostatek. Každý druh má svůj prostor a místo vzájemného soupeření dochází k synergii. Pro mě je to o pochopení toho, že všichni dohromady tvoříme v přírodě jedinou žijící bytost. Musíme se naučit, jak společně pracovat, potom všichni přežijeme. Je mnoho toho, co se od džungle můžeme naučit, džungle je laboratoří života.“

Hledání správné džungle

„Děsuplná cesta Yossiho Ghinsberga se odehrála v Bolívii. Abychom zajistili co nejlepší podmínky z hlediska produkce a zároveň vytvořili zázemí pro jihoamerický kontext, probíhalo natáčení v Kolumbii a Austrálii. Když jsme prozkoumávali řeky a snažili se nalézt konkrétní místa pro natáčení,“ vzpomíná Todd Fellman (producent), „řeky byly v důsledku působení El Niňa úplně vyschlé.

Navštívili jsme některé břehy, které na fotografiích vypadaly dokonale, ale na místě nám voda sahala sotva po kotníky. Vrátili jsme se do Austrálie a vydali se obhlédnout tok řeky Tully v oblasti Far North Queensland. Bylo třeba vymyslet natáčecí plán pro různé úseky. Když jsme se ale vrátili do Kolumbie, sucho bylo pryč. Voda v řekách stoupla, a my nalezli dokonale vyhovující místa, která ale před třemi měsíci vůbec neexistovala.“

V Austrálii se natáčelo v deštných pralesech v oblasti Mount Tamborine ve státě Queensland. Ty se podobají kolumbijské džungli a zároveň přináší výhody z pohledu produkce.

Jak uvádí Todd Fellman: „Mohli jsme zaparkovat náklaďáky, catering i veškerou techniku ve vzdálenosti sto metrů od samého okraje panenského pralesa. Abychom se k takovému místu dostali v Kolumbii, museli bychom cestovat dvě až tři hodiny a natáčet na velmi izolovaných místech, která neposkytují stejné možnosti, pokud jde o ubytování nebo dostupné vybavení.“

Harry Radcliffe

Snímek Ztracen v džungli sice nepopisuje kdovíjak originální příběh, přesto, když sledujeme Yossiho putování, uvědomíme si, jak snadné je zahynout. A jak těžké je porozumět okolní přírodě, které jsme se vývojově už hodně vzdálili. Zároveň je ukázkou obrovské vůle přežít, nenechat se zlomit. Daniel Radcliffe byl vybrán díky předchozímu skvělému výkonu v Ženě v černém a úspěchu Shafferovy divadelní hry Equus, kde si zahrál hlavní roli.

Proto i zde přistoupil k práci nanejvýš svědomitě, jak je jeho zvykem. Dokonce zhubl během natáčení o sedm kilo, čímž přispěl k věrohodnosti vývoje postavy. Zatímco většina ostatních herců účinkujících v mnohaleté sérii o Harry Potterovi se ze svého „prokletí“ už zcela vymanila, Radcliffa to teprve čeká. Na vině je užívání stále týchž hereckých postupů a podobných výrazových prostředků. Jen zapracoval na jejich pravděpodobnosti, jako čarodějnický učeň působil často dost křečovitě a pateticky. Nicméně i v džungli vás pořád napadne otázka, kdepak nechal kouzelnou hůlku, a vybaví se vám, jak křičí u jezera: „Expecto patronum!“. Zkrátka, tak nějak pořád tu a tam připomíná Harryho na výletě. Může však jít do jisté míry také naopak o divácké stigma, a David Radcliffe za něj může jen částečně. Výhodu mají nesporně ti, kdož Potterovy trampoty příliš nesledovali. Každopádně by bylo nespravedlivé nepřiznat Radcliffovi ve snímku Ztracen v džungli úctyhodný herecký výkon.

Veškeré ostatní prvky se nacházejí v kompaktní rovnováze. Sugestivní, dramatická kamera, hudba, ostatní herecké výkony i režie. Snad jen stopáž by si zasloužila místy citlivě pokrátit. Přeci jen akcí se neodehrává příliš, a tak se na pár místech plíživě vkrádá zívnutí…

6,5/10

JJ

Ztracen v džungli (Jungle, Austrálie, Kolumbie, 2017)

žánr: akční, dobrodružný, drama, thriller

režie: Greg McLean

scénář: Justin Monjo

předloha: Yossi Ghinsberg (kniha)

kamera: Stefan Duscio

hudba: Johnny Klimek

hrají: Daniel Radcliffe, Thomas Kretschmann, Alex Russell, Lily Sullivan, Jacek Koman, Joel Jackson, Angie Milliken

délka: 115 minut

O jiném příběhu, rovněž z amazonské džungle se dočtete zde.

Ztracen v džungli

Další příspěvky
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Hlavním hrdinou filmu Psi nenosí kalhoty je chirurg Juha (Pekka Strang). Jeho žena (Ester Geislerová) se před pár lety nešťastnou...
Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu
Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu
Clinta Eastwooda zaujal skutečný příběh z roku 1986. Tehdy byl spáchán atentát na olympijských hrách v Atlantě. Jen díky bdělosti...
Nejvíce nominací na cenu Český lev 2020 patří filmu Vlastníci
Nejvíce nominací na cenu Český lev 2020 patří filmu Vlastníci
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace pro 27. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkem 64...