Moonage Daydream – portrét Davida Bowieho

Moonage Daydream – portrét Davida Bowieho

S hudebním dokumentem

Moonage Daydream se vydáte na vzrušující výpravu do života jednoho z nejoriginálnějších a nejvýznamnějších muzikantů všech dob – Davida Bowieho. Režisér Brett Morgen stvořil působivý kaleidoskop kombinující dosud nezveřejněné záběry, nesmrtelnou Bowieho hudbu a jeho vlastní komentáře.

Bowie byl extrémně pracovitý člověk, který umělecké tvorbě zasvětil celý život. Nevlastnil dům, nebyl mnoho let ženatý, trávení večerů s přáteli obvykle považoval za ztrátu času, raději se věnoval tvorbě všeho druhu.

Umělcem odjakživa

Po škole se začal živit hrou na saxofon a pantomimou. Záhy si rodné jméno David Robert Jones změnil na David Bowie, údajně proto, že v tehdy populární kapele Monkees působil jeho jmenovec. Bowieho alba se rychle propracovávala do čela hitparád, podílel se jako producent na hvězdně úspěšném albu Lou Reeda Transformer. Žil na různých místech, nejvíce v USA, Velké Británii a Berlíně. Rád vystupoval v leckdy bizarních proměnách a zvláštních outfitech, které jeho fanoušci rádi napodobovali.

Bowieho archiv

Davidu Bowiemu se dařilo víc než padesát let ovlivňovat svět svou hudbou, životním stylem a názory, které často předbíhaly dobu nebo přímo ovlivňovaly její budoucí tvář. V roce 2018 správci umělcovy pozůstalosti umožnili dokumentaristovi Brettu Morgenovi přístup do Bowieho archivu, v němž nalezl dosud nepublikované záběry z jeho soukromí a vystoupení, sbírku obrazů, které namaloval, jeho vlastní poezii a audionahrávky postřehů a názorů.

Moonage Daydream

Čtyři roky se tím jedinečným archivem probíral, aby z něj vyšel s unikátním zvukovým a obrazovým dílem, ze kterého se dozvíte mnohé nejen o samotném Bowiem, ale i o tom, jak „přežít život“ v čím dál turbulentnější době. Nečekejte film, kde na Bowieho vzpomínají jeho známí a kolegové, v tomto filmu na sebe vzpomíná především on sám. Velmi otevřeně a podrobně.

Mimořádný dokument

„Bowieho nelze jednoduše charakterizovat, Bowieho musíte prožít,“ vysvětluje režisér Brett Morgen, proč nenatočil tradiční biografický dokument, ale lehce psychedelickou jízdu po hudební horské dráze. „Ten film je jako jeho písničky. Ty se sice taky skládají ze zvuků a tónů, ale on je kombinuje tak, že ve vás vytvářejí slovy těžko vysvětlitelný, ale jedinečný pocit,“ dodává umělec, který se na hudební dokumenty specializuje. (Brett Morgen natočil například oceňovaný portrét Kurta Cobaina Montage of Heck.)

David Bowie vydal na třicet alb, kdo by například neznal jeho legendární megahit Heroes. Zemřel 10. ledna 2016 na Manhattanu v New Yorku. Dva dny po oslavě šedesátých devátých narozenin, den před vydáním své labutí písně, posledního alba Black Star.

Chybějící titulky

Vzhledem k neuvěřitelné pracovitosti považoval David Bowie za nejvýznamnější výpověď o sobě a svých názorech především vlastní tvorbu. Škoda, že v takto významném filmovém počinu český distributor skladby, na jejichž textech si Bowie vždy zakládal, neopatřil titulky. Tím diváky připravil o značnou část obsahu dokumentu. Tedy přinejmenším diváky, kteří nedisponují brilantní angličtinou.

9/10

JJ

Moonage Daydream, USA, 2022

žánr: hudební dokument

režie: Brett Morgen

scénář: Brett Morgen

hudba: David Bowie

hrají: David Bowie and friends

délka: 140 minut

O dalším zajímavém filmu s hudební tematikou si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
Kdo by řekl,  že ze zastřeleného psa gangstera na odpočinku se nakonec vyklube globální akční bitva Johna Wicka (opět Keanu...
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Plnoformátová kvalita v lehkém těle  Fotoaparát EOS R8 je vybavený plnoformátovým snímačem typu CMOS s rozlišením 24,2 milionu bodů, který...
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Přichystány jsou na tři desítky nejnovějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska, navíc i retrospektiva díla Rainera Wernera Fassbindera. Vše...