Displeje do auta navrhuje víc lidí, než jeho exteriér

Displeje do auta navrhuje víc lidí, než jeho exteriér

Návrh displeje vyžaduje rok a půl práce a 1000 skic

Záplava displejů přinesla revoluci do způsobu vývoje interiéru osobního vozu. Nyní na nich všechno závisí až do té míry, že „nejprve navrhujeme design displeje, pak všechno ostatní“, jak říká Jaume Sala, vedoucí oddělení vnitřního designu ve společnosti Seat, který také uvádí, že „dříve jsme navrhli vnitřní design vozu a nakonec hledali místo, kam umístit displej“. Nyní se však „všechno točí kolem displejů“.

Rozdělení úkolů

Vzhledem k rostoucímu vlivu konektivity na automobilový průmysl navrhuje displeje v automobilkách už větší počet lidí než exteriéry osobních vozů. Není divu, dostáváme se pomalu běžně do kategorie tzv. chytrých aut a jejich připojení k internetu. To vše s sebou kromě výhod nese i některá rizika, která je třeba minimalizovat. Do konce letošního roku bude například v UX Design, které navrhuje displeje, pracovat 30 lidí. Někteří z nich mají na starost uživatelská rozhraní, další se věnují aplikacím jako na kterémkoli jiném zařízení z oblasti konektivity. A nakonec třetí skupina je zaměřena na simulace a animace, včetně způsobů, jímž jsou zobrazovány.

Displeje

Displeje do auta

Navrhnout design displeje osobního vozu je časově velmi náročná práce, která trvá rok a půl a vyžaduje i 1000 skic. Ve vozech Seat mají všechny displeje jednu věc společnou – jsou umístěny v úrovni očí a natočeny směrem k řidiči. Nejnovější displej v novém Leonu má úhlopříčku osm palců, přibližně 20 centimetrů, podobně jako tablet. Pro tento nový model bylo navrženo 3000 ikonek a piktogramů. Důležité je rozmístění ikonek podle důležitosti, barev, celková intuitivní přehlednost, zaměstnávající co nejméně pozornost řidiče.

V uplynulých 15 letech byla evoluce displejů „neuvěřitelná“. Podle Saly jsme se dostali od „jednoduchého rádia s odnímatelným čelním panelem až k plnohodnotnému počítači, který je součástí vozidla“ a je schopen nabízet stejné funkce jako ostatní zařízení, například tablet. A přesně to současní zákazníci požadují.

Displeje

video zde

Další příspěvky
Pašerák – poslední film Clinta Eastwooda
Pašerák – poslední film Clinta Eastwooda
Místo aby si užíval důchodu, věnuje se Earl Stone (Clint Eastwood) podnikání s květinami. Ovšem nelehká finanční situace a neplacení...
Infikované mobilní aplikace už mají stovky miliónů stažení
Infikované mobilní aplikace už mají stovky miliónů stažení
Výzkumný tým Check Point Research objevil masivní mobilní adwarovou kampaň. V oficiálním obchodě s aplikacemi Google Play bylo 210 infikovaných...
30 let od vzniku WWW – hlavní milníky z historie internetu
30 let od vzniku WWW – hlavní milníky z historie internetu
Uběhlo přesně 30 let od vytvoření World Wide Webu. K této příležitosti se více než 11 000 respondentů z Evropy,...