Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy

Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy

Přichystány jsou na tři desítky nejnovějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska, navíc i retrospektiva díla Rainera Wernera Fassbindera. Vše je přehledně rozděleno do tematických sekcí. Festival německy mluvených filmů Das Filmfest 2022 se uskuteční od 20. do 26. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Ponrepo. Následně od 2. do 6. listopadu v brněnském kině Art a poprvé od 1. do 11. listopadu i v Olomouci v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea. V letošním roce mohou návštěvníci poprvé využít cenově výhodné festivalové permanentky.

Zajímavosti

Diváci mohou vybírat ze tří desítek filmů ve čyřech tematických sekcích. Das Filmfest Spezial tradičně nabízí to nejaktuálnější z filmové tvorby v německy mluvících zemích. Historické velkofilmy, literární adaptace, snímky podle skutečných událostí i nezávislé filmy. Reálné historické události nabídne například oceňovaný velkofilm rakouské režisérky Marie Kreutzer Korzet (Corsage), jež přichází s důvtipnou reinterpretací dějin. Originálně vrací na plátna kin mýtus císařovny Sissi, toužící po svobodě a emancipaci.

Do života legendárního rakouského lyžaře Franze Klammera, který triumfoval na olympiádě roku 1976 v Innsbrucku a jehož úspěch dodnes fascinuje nejen sportovní svět, nahlédne film Jízda na hraně (Klammer – Chasing the Line) režiséra Andrease Schmieda.

Dva zcela odlišné pohledy na život migrantů nabídnou snímky Toubab Floriana Dietricha a Nico Eline Gehring. Zatímco Toubab je malý kriminálníček, využívající mezer v německých zákonech a proto, aby nebyl deportován, udělá téměř cokoli, Nico na sobě tvrdě pracuje a snaží se vyrovnat s  traumatem z rasistického útoku.

Příznivce sci-fi potěší snímek Leni Lauritsch Rubikon, který líčí boj o přežití lidstva na vesmírné stanici. Film bude v  Praze uveden za účasti režisérky.

Dále tato sekce nabídne i filmovou adaptaci románu Ericha Kästnera Fabian (Fabian oder Der Gang vor die Hunde). Zprvu bezstarostný život v Berlíně na začátku 30. let minulého století stále více ohrožují změny ve společosti, kterou rozdělují komunisté a národní socialisté.

Sekce Pouto mezi námi

Přátelství, láska, rodinná pouta. Věčné hledání i strach ze ztráty, nečekaná vzplanutí i těžké životní zkoušky patří k tématům další ze sekcí.

Generaci, která se bojí závazků a raději dává přednost volným vztahům, má v  hledáčku nový film Heleny Hufnagel Diagnóza: Neschopni vztahu (Generation Beziehungsunfähig) i Jan Gassmann ve filmu 99 Moons.

Další vztahovou a trochu bláznivou komedií, kde se hlavní postavy ze všech sil snaží hlavně nevázat se, je film Nightlife: Na tahu (Nightlife) Simona Verhoevena. Kromě neopětované lásky zde však situaci komplikuje i parta gangsterů v patách.

Milostný příběh plný kontrastů pak nabídne snímek režisérky Lisy Bierwirth Princ (Le Prince). Na život celebrit zaostří Srdeční záležitost (Liebesdings). Film o pádu z filmového nebe po skandálu, který ale může přinést i něco mnohem cennějšího než vlastní slávu, osobně představí jeho režisérka Anika Decker. Opojná jízda tří teenagerů do postapokalyptického světa, kde je představivost skutečnější než realita Soul of a Beast Lorenze Merze má k humoru daleko. Stejně tak drama Kousek nebe (Drii Winter) Michaela Kocha, které dá nahlédnout do života malé alpské vesnice nebo dramatický snímek Démon (Albträumer) režiséra Philippa Klingera. Klinger snímek, který odkrývá rodinné trauma sebevraždy, osobně představí.

Sekce Svoboda (Freiheit)

Touha po svobodě v nejrůznějších formách je tématem festivalové sekce se stručným názvem Svoboda. Do této kce patří i zahajovací snímek Střela zblízka (Nahschuss) – strhující historické drama inspirované životem Wernera Teskeho, který se zapletl s tajnou policií Stasi. Jeho režisérka Franziska Stünkel v Praze uvede film osobně. Dalším filmem, který připomíná život před pádem železné opony, je snímek Milý Thomasi (Lieber Thomas) Andrease Kleinerta o životě spisovatele, režiséra, milovníka žen a především provokatéra Thomase Brasche. V Praze film osobně představí jeho režisér.

Dalším filmem založeným na reálných událostech je snímek Michaela Steinera A zítra budete mrtví (Und morgen seid ihr tot). Rekonstruuje příběh mladého švýcarského páru, uneseným v roce 2011 Tálibánem. Útěk před světem, kde je hlavním měřítkem zisk, do lůna přírody je tématem filmu Nad zemí (Märzengrund) režiséra Adriana Goigingera.

Svou cestu k  vnitřní svobodě i nalezení vlastní identity pak podnikají hrdinové filmů Ivie jako Ivie (Ivie wie Ivie) Sarah Blaßkiewitz i filmu Johannese Maria Schmita Neubau. V prvním případě se musí vyrovnávat s každodenním rasismem, ve druhém pak s vlastní sexuální orientací.

Pohled do možné blízké budoucnosti, kdy budeme hodnoceni jen podle počtu lajků, nabídne Hyperland Maria Sixtuse, který bude dalším hostem festivalu. V rámci sekce SVOBODA bude dále uveden strhující thriller o víře a oddanosti k Bohu Serviam – Chci sloužit (Serviam – Ich will dienen) Ruth Mader a velkolepá reinterpretace světového bestselleru Stefana Zweiga Šachová novela (Schachnovelle) Philippa Stölzla.

Dokumentární sekce

Das Filmfest 2022 tradičě nabízí v této sekci výběr nejaktuálnějších dokumentárních filmů ze všech tří pořadatelských zemí. Ještě, než oficiálně vstoupí do kin, nabídne snímek Můj otec, kníže (Mein Vater, der Fürst) – intimní portrét vztahu Karla Schwarzenberga a jeho dcery Lily Morgan-Schwarzenberg. Dále nabídne oceňovaný dokumentární film Girl Gang, který nechá nahlédnout do života teen influencerky Leoobalys. Ta zaprodává své dětství a dospívání sociálním sítím, a fanynkám, naprosto oddaným svým influencerským idolům. Osobní dokument o emancipaci i selháních Obrazy (mojí) mámy (Bilder (m)einer Mutter) Melanie Lischker pak ilustruje životní postoje celé generace západoněmeckých žen.

Dokumentární road movie Práce na černo (Schwarzarbeit) Ulricha Grossenbachera zachycuje  nelegální pracovníky ve Švýcarsku i úředníky, kteří je mají vypátrat.

S čím vším se musí vyrovnávat sourozenci uprchlí ze Sýrie. Navíc kteří jsou transsexuálové, rozkrývá dokument režisérské dvojice Laurentii Genske a Robina Humboldta Zuhuřiny dcery (Zuhurs Töchter).

Práci investigativního týmu deníku Süddeutsche Zeitung pak představí film Daniela Sagera Zákulisí novinařiny (Hinter den Schlagzeilen).

Rainer Werner Fassbinder

Společně s kinem Ponrepo vzdá Das Filmfest 2022 od 19. do 26. října hold jedné z  nejvýraznějších osobností německé kinematografie Raineru Werneru Fassbinderovi, od jehož předčasného úmrtí letos uplynulo 40 let. Vedle kolosálního nově zrestaurovaného díla Berlin Alexanderplatz uvedeme mj. Manželství Marie Braunové (Die Ehe der Maria Braun), které po právu získalo Stříbrného medvěda (1979). Dramaturg sekce, filmový historik Mgr. Vladimír Hendrich, PhD. věnuje Fassbinderově osobnosti kinolektorát pod titulem „Neznámý Rainer Werner Fassbinder, kongeniální samouk a jasnozřivý romantik“.

Hosté festivalu Das Filmfest 2022

Démon – Philipp Klinger, režie

Hyperland – Mario Sixtus, režie

Ivie jako Ivie – Sarah Blaskiewitz, režie

Milý Thomasi – Andreas Kleinert, režie

Práce na černo – Ulrich Grossenbacher, režie

Rubikon – Leni Lauritsch, režie, scénář

Soul of a Beast – Pablo Caprez, hlavní role

Srdeční záležitost – Anika Decker, režie

Střela zblízka – Franziska Stünkel, režie

Toubab – Farba Dieng, hlavní role / Florian Dietrich, režie

Všechny filmy jsou uváděny s českými a ve většině případů i s anglickými titulky. Detailní program je k dispozici na www.dasfilmfest.cz. Přehlídku tradičně spolupořádá Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. Součástí festivalu jsou i školní projekce, které se letos těší velkému zájmu.

O zajímavém německém filmu čtěte zde.

Das Filmfest 2022

Střela zblízka

Další příspěvky
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
Kdo by řekl,  že ze zastřeleného psa gangstera na odpočinku se nakonec vyklube globální akční bitva Johna Wicka (opět Keanu...
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Plnoformátová kvalita v lehkém těle  Fotoaparát EOS R8 je vybavený plnoformátovým snímačem typu CMOS s rozlišením 24,2 milionu bodů, který...
Apple Premium Partner prodejna dorazila do Česka
Apple Premium Partner prodejna dorazila do Česka
Na pražském Chodově otevřel iStyle unikátní koncept Apple prodejny. Pro český trh se jedná o důležitý milník. Nová prodejna je...