Rozpolcený – lidská zrůda nebo génius?

Rozpolcený – lidská zrůda nebo génius?

Představte si, že v jednom člověku přebývá dvacet tři bytostí,

přitom další, ještě děsivější, je těsně před zrozením.  Jedná se o poměrně vzácnou disociativní poruchu identity (DID). Dotyčný rozpolcený se naprosto odděleně dokáže cítit jako větší počet zcela odlišných bytostí. Zpravidla s tak těžkou psychickou poruchou neběhají pacienti běžně mezi námi. Jenže někdy se nedopatřením stane, že ano.

Třem spolužačkám nabídne otec jedné z nich, že je z oslavy narozenin odveze domů. Nastoupí do auta, jenže na místo řidiče nečekaně usedne cizí muž (James McAvoy). Když se dívky proberou z bezvědomí, nacházejí se v uzamčené místnosti bez oken. Co teď? V jejich vězení je začnou navštěvovat a děsit různé osoby, všechny představované McAvoyem. Říkejme mu třeba Kevin, což je patrně výchozí jméno z celé podivné plejády. Dochází jim, že se ocitli v rukou skutečného šílence. Veškeré pokusy o útěk končí nejen fiaskem, ale i okamžitým zhoršením jejich situace. A souběžně na druhém konci města specialistka na DID poruchy přednáší o zajímavosti tohoto onemocnění, genialitě a víceméně neškodnosti takto postižených jedinců. V jednom má pravdu, náš psychopat Kevin skutečně vykazuje známky vysoce nadprůměrné inteligence, jenže jeho mozek pracuje jinak, než jsme zvyklí.

Rozpolcený na vědeckém základě

Když režisér Shyamalan začal pracovat na scénáři Rozpolceného, pročetl velké množství zdokumentovaných případů – a tyto příběhy velmi silně zapůsobily na jeho představivost. Shyamalan konzultoval své nápady a myšlenky s psychiatry, kteří měli zkušenosti s pacienty s mnohočetnou poruchou osobnosti, a získal tak skutečné poznatky o tom, jak se lékaři k pacientům během terapeutických sezení chovají. Díky tomu pak také dokonale vykreslil postavy Kevina a doktorky Fletcherové.

„Kevin se měl původně stát součástí jiného filmu,“ říká jeho stvořitel Shyamalan. „Byl ale tak komplexní osobností, že mi to přišlo škoda. A když jsem pak vymyslel příběh tří uvězněných dívek, které se snaží jeho zvláštnosti využít k útěku, měl jsem solidní základ pro celovečerní film,“ dodává Shyamalan.

McAvoyův úchyl jak se patří

Tento nízkorozpočtový snímek, kde většinu postav zastane jeden herec, patří do filmové kategorie privátní hrůzy. John McAvoy byl skvěle vybrán. Dokáže během okamžiku ztvárnit intelektuála, módního návrháře, malé dítě i chápající ženu. I když nejde o příliš náročné herecké pasáže, spíše o jakési koncentrované etudy, umí v nich být McAvoy opravdu mimořádně přesvědčivě odporný, sugestivní a slizký. S nevypočitatelnou úchylnou vynalézavostí přivádí pubertální děvčata takřka k šílenství. Zároveň je tím ale také vybičuje k aktivním pokusům o řešení situace, a doslova dospělým výkonům.

Z takto originálně vytvořeného inteligentního monstra by nejspíš šlo před kamerou vytěžit ještě o dost víc, a také konec byl zklamáním, očekávané překvapení se bohužel nekonalo.

6,5/10

JJ

Rozpolcený (Split, USA, 2017)

žánr: thriller

režie: M. Night Shyamalan

scénář: M. Night Shyamalan

kamera: Mike Gioulakis

hudba: West Dylan Thordson

hrají: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Betty Buckley, Kim Director

délka: 116 minut

Další příspěvky
Das Filmfest 2019 – česká kina opět ovládne němčina
Das Filmfest 2019 – česká kina opět ovládne němčina
Německý kandidát na Oscara, Romeo a Julie na vídeňském předměstí, komedie o chlapíkovi, který aby vyřešil své finanční problémy, zvolí...
Pražské orgie jsou o zmrzačené duši českého národa
Pražské orgie jsou o zmrzačené duši českého národa
Příběh se odehrává v období tuhé normalizace ve druhé polovině sedmdesátých let v bývalém Československu. Předlohou byla stejnojmenná kniha uznávaného...
Blíženec – Will Smith chce zabít Willa Smithe
Blíženec – Will Smith chce zabít Willa Smithe
Elitní zabiják Henry Brogan (Will Smith) je ve svém oboru bezkonkurenčně nejlepší. Pracuje i pro vládu Spojených států, a právě...