The Florida Project představuje drsnější tvář Ameriky

The Florida Project představuje drsnější tvář Ameriky

Malá, roztomilá Moonee si užívá prázdnin

na Floridě. Bydlí se svojí matkou v motelu Kouzelný hrad nedaleko Disney Worldu. Tyto motely jsou dnes už jen zašlým pomníkem někdejší slávy. Turisté k nim zabloudí zřídka, zato v nich bydlí nejchudší sociální skupiny lidí, kteří žijí ze dne na den a vlastní bydlení si nemohou dovolit. The Florida Project je o nich. Ani Halley (Bria Vinaite), Mooneeina dvaadvacetiletá matka nikdy neví, jestli bude mít příští týden na nájem.

Je nevzdělaná, nic neumí, dceru měla v patnácti, neustálé pohrdání okolí ji nutí být agresivní a bezohledná. Jakýsi způsob její obrany před světem. Sedmiletá Moonee (Brooklyn Prince) žije v podstatě na ulici, potlouká se s kamarády a provádí jeden průšvih za druhým. Jejich život se dostává do bezvýchodné spirály. Uvědomujeme si, že takhle zřejmě vypadalo i Halleyino dětství, proto nemá své dceři co jiného předat. Sama se snaží přijít k penězům prodáváním kradených věcí, když je nejhůř, prodává i sebe. Dobrácký správce motelu Bobby (Willem Dafoe) se snaží obyvatelům jejich těžký život ulehčit, jak jen to jde, ale má to s nimi opravdu těžké.

Florida Project

Amerika dnes

Přestože tento snímek, patřící do kategorie sociální drama, je neobyčejně syrový a drsný, má i svou humornou stránku. Obyvatelé motelu od nikoho nic nečekají. Vědí, že svůj osud nezmění, snaží se proto přežívat jak jen to jde. Jsou to lidé bez budoucnosti. A když se v závěru alespoň pro malou Moonee nečekaně objeví šance na lepší osud, zableskne světélko naděje, příklad pro ostatní.

Drsný The Florida Project

Film The Florida Project působí neobyčejně autenticky. Důvodem je nejen využití neherců v hlavních rolích, například představitelku Halley Briu Vinaite objevil režisér Sean Baker náhodou na Instagramu.

K velice lidskému vyznění filmu přispělo i to, že celý štáb se v motelu ubytoval, a sledoval každodenní pohyb za běžného provozu. Dalším silným prvkem je naléhavá reportážní kamera Alexise Zabého. Ta se všech představitelů drží jako klíště. Je jim neustále v patách, chodí s nimi, běhá, častými záběry v detailu jim nedopřeje ani kousek soukromí. Závěr v zábavním parku je natočený iPhonem, protože štáb nedostal povolení k natáčení uvnitř parku.

Před námi se odehrávají zcela obyčejné, každodenní, všední události, viděné však povětšinou dětskýma očima. Připomínají chvílemi boj o holý život, přesto mají svou poezii, lehkost ironický humor a své hrdiny. Herecké výkony Moonee, Halley i Bobbyho jsou naprosto přesvědčivé a skvělé. I když v tomto případě, máte pocit, že nic není hrané, ale skutečné, ze života.

7,5/10

JJ

The Florida Project (The Florida Project, USA, 2017)

žánr: drama

režie: Sean Baker

scénář: Sean Baker, Chris Bergoch

kamera: Alexis Zabé

hudba: John Debney, Benj Pasek, Justin Paul, Joseph Trapanese

hrají: Bria Vinaite, Brooklynn Prince, Willem Dafoe, Valeria Cotto, Christopher Rivera, Caleb Landry Jones, Macon Blair, Karren Karagulian, Sandy Kane

délka: 115 minut

O podobném filmu jsme před časem psali zde.

Florida Project Florida Project

Další příspěvky
Test: Bezdrátové reproduktory Bose ovládané chytrou aplikací
Test: Bezdrátové reproduktory Bose ovládané chytrou aplikací
Tentokrát jsme otestovali hned dva neobvyklé bezdrátové reproduktory Bose. Nejde však o jen tak nějaké běžné, tuctové výrobky. Tyto reproduktory...
Zlaté časy českého hokeje v muzeu Grévin
Zlaté časy českého hokeje v muzeu Grévin
Letos v únoru uplyne 20 let od fenomenálního úspěchu českého hokejového týmu na Zimních olympijských hrách 1998 v Naganu. Takové...
Co Češi vyhledávali v roce 2017 na internetu
Co Češi vyhledávali v roce 2017 na internetu
Zajímají se o nelegální stáhování Způsob, jakým si Češi vyhledávali v roce 2017 informace o dění na sociálních sítích se dost...